2019. december 20., péntek

Határtalanul! Kirándulás Kimléről Erdélybe (HAT-18-01-0486)


  Az utunk célja volt, hogy megismertessük a tanulóinkkal Székelyföld és Szászföld legnevezetesebb látnivalóit. A legszebb természeti látnivalók mellett (Gyergyói-havasok, Csíki-medence, Keleti-Kárpátok) megismerjünk városokat (Brassó, Nagyvárad, Székelyudvarhely), betekintsünk a kis falvak életébe (Árkos). 
  Az utunk a sajnos nagyon sokszor pocsék idő ellenére is fantasztikusan sikerült. A szakadó eső, sokszor hó ellenére is a gyerekek zokszó nélkül járták végig az utat, érdeklődőek voltak, sokat kérdeztek, rengeteget fényképeztek, kicsit más, a megszokottól eltérő stílust vettek fel. Például magyar szavakat használtak a rengeteg jövevényszó helyett, amit lehetett kipróbáltak, sok dologra rácsodálkoztak. Ez nagyban köszönhető volt a remek honismereti vezetőnknek, meg persze a helyben megismert emberek nyitottságának, hozzáállásának is. Volt közöttünk olyan diák is, aki Erdélyből települt át szüleivel, és voltak olyanok is, akik rendszeresen járnak Erdélybe a családdal. Már előzetesen az ő lelkesedésük is hatott a többiekre, akik így eleve nagy várakozással tekintettek az útra. Izgalmas volt a gyerekek számára az is, hogy olyan helyekre juthattak el, amit a médiából is ismertek. Például Csíksomlyó, ahol a pápa látogatására készültek. A csodálatos tájak lenyűgözték őket, a sok legenda, történet, amit a vezetőnk mesélt, a későbbiekben  beindították a képzeletüket. A finom ételek, a sajtkészítés, a helyiek kedvessége örök emlék lesz számukra. Idéznék tőlük: „Én még ilyen finomat nem ettem!”- mondták Marosfőn, az „esztena látogatáson”. Úgy gondolom, ez az út a későbbiekben is arra indítja majd őket, hogy Erdélyre úgy tekintsenek, ahogy a vezetőnk is sokszor elmondta: nem külföldön, hanem itthon vagyunk. Ez az út lehetett sokaknak az első lépés a határainkon kívül élő magyarság megismeréséhez.


  Az előkészítő foglalkozáson iskolánk igazgatója, Csizmazia Roland tartott előadást határainkon túl élő magyarság létszámával, a történelmi okokkal kapcsolatosan. Az erdélyi magyarság jelenkori helyzetéről, az etnikai összetételről Dániel Erika történelem szakos tanárnő mesélt, majd a részletes program ismertetése után az előzetesen tanulóknak kiosztott feladatokat, kiselőadásokat hallgattuk meg. A kiránduláson elvárható viselkedés alapszabályait is tisztáztuk.


  Az első napon terveztünk látogatást Nagyváradon, de a határátkelőn zajlott zavarok miatt e program a hazafelé vezető úton történt meg. Ezt követően Brassóba látogattunk, a szászok, magyarok és románok által vegyesen lakott településre. Itt megnéztük a Cérna utcát, a Fekete templomot, a Fekete és Fehér tornyokat és gyönyörű főteret a tanácsházával. Később Kisbaconban felkerestük Benedek Elek szülőházát, ahol emlékhelyen koszorút helyeztünk el. 






Következő napon a törcsvári várkastélyhoz látogattunk, a tévesen Drakula-várnak nevezett építménybe. A kisméretű, de pompás helyen fekvő erőd a stratégiai jelentőségű Törcsvári-hágót védte. Majd megtekintettük a fantasztikus kiállítással bíró, egy igazi székely kúria udvarán berendezett alsócsernátoni Haszmann Pál Falumúzeumot. Aznap  a prázsmári erődtemplomba is ellátogattunk, amely az Unesco Világörökség részeként nemzetközi védettség alatt áll. 












  Következő nap kirándulást terveztünk a Kis-Cohárd szurdokvölgyébe, a Békás-szorosba, amit az időjárási körülmények miatt meg kellett változtatnunk. Helyette a kisbaconi tájházat és a vízimalmot kerestük fel. Szovátán végigjártuk a Medve-tavat, ami eredetileg nem volt a tervben, de mivel a szálláshelyünk közelében volt, ezért bevettük a programba a túrázási helyszín cseréjeként. A Gyilkos-tavat is felkerestük. 













  Másnap felkerestünk egy nyári szállást, un. esztenát, ahol ismerkedünk a nomád jellegű állattartással, és kóstolhatunk az itt készülő tejtermékekből. Ez nagyon tetszett a diákoknak, a finom étkektől először féltek, de kóstolás után többen kijelentették, hogy ilyen finomat még nem ettek.  
















Utolsó nap Nagyváradon kerestük fel a fontosabb látnivalókat: püspöki székesegyházat, a szecesszós építmények sorát.







  Az értékelő foglalkozást a dunakiliti iskolában szerveztük, ahol először is köszöntötték a kimlei csapatot, majd a gyerekeket vegyesen csapatokba osztottuk, és egy vidám vetélkedő keretében felidéztük utunk szép emlékeit. Fényképek, videók, ill. szöveges feladatok segítségével, a tanulók kreativitására, emlékeire, szerzett ismereteire építve tekintettük át az együtt töltött napokat. A kialakult kapcsolatok, barátságok a két iskola tanulói között ma is élnek.





  Terveztünk tematikus témanapot a Kárpát-medencei magyarság elhelyezkedésével, néprajzi jellegzetességeivel kapcsolatban. Bemutattuk a határon túli magyarság kulturális örökségét, az általunk meglátogatott területeket és helyszíneket. Foglalkoztunk az erdélyi magyarság aktuális helyzetével, a nyelvvel, valamint a magyarságot foglalkoztató legfőbb Kárpát-medencei problémákkal (anyaországba történő vándorlás vagy helyben maradás, stb.) Különös tekintettel kezeljük az erdélyi tájegységet, ismerkedünk az Erdélyben élő székelyek és szászok viszontagságos történelmével is. A témanapot a Nemzeti összetartozás emléknapján szeretnénk megvalósítani.  A témanap megvalósításában a kiránduláson résztvevő diákok tartottak előadásokat, foglalkozásokat a többi kimlei diák számára. Hasonló tematikával zajlott e program a dunakiliti iskolában is.